Rozvojová péče o vegetaci na střechách. Proč je důležitá a jak na ni

| Vyšlo v Střecha Speciál Revue 72

Zelené střechy jsou stále populárnější, a to z mnoha důvodů. Nabízejí řadu ekologických, ekonomických a estetických funkcí a benefitů. Aby však tyto benefity byly plně využity, je nezbytné zajistit řádnou péči o vegetaci na střechách. Již v projektové dokumentaci pro provádění stavby se doporučuje z hlediska požadavků na vegetační střechy uvést mimo jiné požadavky na péči o vegetaci, včetně stanovených cyklů podle navržených druhů.

Péči o vegetaci na zelených střechách lze rozdělit podle dvou základních kritérií – podle času, který uplynul od založení zelené střechy, a podle typu zelené střechy. 

V období po založení zelené střechy provádíme takzvanou rozvojovou neboli dokončovací péči, která se zaměřuje, jak již název napovídá, na podporu nově založené vegetace. Aby dobře zakořenila a rozvinula se. Tento typ péče je důležitý v prvních měsících po založení. 

Jakmile vegetace spolehlivě zakoření a dosáhne stavu, který je optimální pro předání díla objednateli, nastupuje období udržovací neboli následné péče.

Rozvojová (dokončovací) péče 

Úkony rozvojové péče a jejich četnost závisí na stavu střechy a ročním období. V závislosti na povětrnostních podmínkách a vývoji vegetace se úkony péče stanovují a provádějí u konkrétních objektů individuálně. Vychází se při tom z aktuálního stavu vegetace a požadovaného stavu a formy vegetace, kterého chceme dosáhnout. 

Součástí rozvojové péče mohou být následující úkony: 

  • zavlažování, 
  • startovací hnojení, 
  • následné přihnojení, 
  • odstraňování nežádoucí vegetace, 
  • plošný sestřih, 
  • zaválcování při nadzvednutí mrazem, 
  • zapravení spár vegetačních rohoží, 
  • dosev či dosadba, 
  • likvidace škůdců, 
  • odstraňování listí a zarůstající vegetace z okolí technických zařízení, štěrkových pásů a dlažeb, 
  • odstraňování listí z ploch vegetace. 

Zavlažování

Pravidelné zavlažování automatickými závlahovými systémy vyžadují pouze intenzivní, případně polointenzivní střešní zahrady. Střešní zahrady budované jako extenzivní pravidelnou závlahu nevyžadují. Závlaha extenzivní střešní zahrady připadá v úvahu pouze bezprostředně po založení nebo v případě extrémních dlouhotrvajících přísušků. Automatický závlahový systém se proto na extenzivních střešních zahradách nebuduje, i zde je ale třeba počítat s přívodem vody pro závlahu při a po realizaci a pro mimořádné situace. 

Pokud jde o extenzivní zelené střechy, jejich podstatou je volba takové vegetace, která je schopná udržet se v odpovídající kvalitě bez pravidelné závlahy. Samozřejmě to neplatí například při použití vegetačních rohoží zpravidla z různých druhů rozchodníků, které je nutné okamžitě po položení a dále v závislosti na průběhu počasí v menších dávkách denně zalévat po dobu minimálně dvou týdnů. 

Hnojení a přihnojování 

Doplňkové přihnojení je třeba provádět v závislosti na zásobě živin v substrátu a požadavcích pěstovaných rostlin. Konkrétní dávky hnojiva, poměry živin a četnost aplikace musí vycházet z kvalifikovaného zhodnocení stavu vegetace nebo půdního rozboru. 

Střešní substráty mají zpravidla nízký až střední obsah živin, při jarní výsadbě se doporučuje do vegetační vrstvy zapravit startovací dávku hnojiva s poměrem hlavních živin N : P : K = 1 : (0,25–0,35) : (0,8–1,2). V případě aplikace startovního hnojení je třeba preferovat hnojiva s řízeným uvolňováním živin, a to v dávce odpovídající 5 g/m2 dusíku na extenzivní zelené střechy a v dávce odpovídající 85 g/m2 dusíku na intenzivní zelené střechy, aby nedocházelo k vyplavování živin. Jedná se zejména o granulovaná hnojiva s řízeným uvolňováním živin. Vhodné je například zásobní hnojivo se stopovými živinami s účinností 5–6 měsíců. Na intenzivních, popř. polointenzivních zelených střechách je doporučená dávka dusíku 7–8 g/m2. Stejnou dávku hnojiva se doporučuje aplikovat i na začátku vegetačního obdobím (duben/ květen) v následujících letech. 

Na intenzivních zelených střechách se, vzhledem k širokému spektru pěstovaných rostlin, systémy hnojení, použitá hnojiva a dávky živin mohou více přizpůsobit dané kultuře. 

U výsevů trávobylinných směsí se doplňkové hnojení neprovádí. 

Odstraňování nežádoucí vegetace

Odstranění nežádoucí vegetace se provádí dle situace a potřeby. Vždy je nutné zvolit četnost prací v závislosti na celkových okolnostech a podmínkách. Důležité je vzít v potaz i okolní stromy, které produkují létavá semena, která v podmínkách zelených střech velmi dobře klíčí a mohou plochu velmi rychle zaplevelit semenáčky stromů. Platí zde stejná pravidla jako u běžného odplevelování, tzn. práce musí být prováděna včas, dokud se nežádoucí rostliny nevysemení anebo se nezačnou dál šířit svými vegetačními částmi. Toto platí zejména pro úporné plevele zelených střech, jako např.: Cardamine hirsuta (řeřišnice srstnatá), Echinochloa crus-gali (ježatka kuří noha) nebo Oxalis corniculata (šťavel růžkatý).

Sestřih a odstraňování listí  

Četnost a výška plošného sestřihu se volí podle typu vegetačního krytu. U extenzivních zelených střech se zpravidla 1–2 × ročně odstraňují odkvetlé květy či suché části rostlin. Vegetace intenzivních zelených střech je velice různorodá, péče o ni se stanovuje v závislosti na typu vegetace a vývoje porostu. Na podzim a na jaře je nutné odstranit z vegetačních ploch listí, protože při jeho ponechání dochází k přirozenému rozkladu a kompostování, v důsledku čehož se mění vlastnosti substrátů. 

Stav vegetace vhodný k převzetí

Jak již bylo řečeno výše, cílem rozvojové péče, která trvá několik měsíců, je dosáhnout takového stavu vegetace, kdy je vhodné předat dílo objednateli. Jestliže se zadavatel zřekne dokončovací údržby prováděné dodavatelem, probíhá přejímka bezprostředně po výsadbě, respektive výsevu nebo rozhozu řízků. 

Pro zelené střechy je vyhovující stav k předání, kromě platných norem ČSN 83 9021 Technologie vegetačních úprav v krajině – Rostliny a jejich výsadby a ČSN 83 9031 Technologie vegetačních úprav v krajině – Trávníky a jejich zakládání, definován také následujícími kritérii: 

Vysetá anebo vysazená vegetace musí vytvářet rovnoměrný vegetační pokryv odpovídající architektonickému záměru. Vegetační pokryv založený výsevem nebo z řízků musí vykazovat minimálně 60% pokrytí povrchu substrátu. Podíl vysazených a vysetých druhů rostlin musí tvořit minimálně 75 % z celkového zastoupení vegetace, a tyto rostliny musí vykazovat dobrý zdravotní stav a vitalitu. U výsevů musí vegetace obsahovat minimálně 60 % druhů obsažených ve vyseté směsi osiva. Při zjišťování stupně pokrytí je třeba brát v úvahu běžný stav rostlin příslušného druhu v příslušné roční době. 

Vegetační rohože musí být pevně zakořeněné do podloží tak, aby je nebylo možné bez použití nepřiměřené síly nadzvednout. Podíl požadovaných druhů rostlin musí být větší než 80 %. Spáry mezi rostlinami nesmí zabírat více než 10 % z celkové plochy. Při zjišťování stupně pokrytí je třeba brát v úvahu běžný stav rostlin příslušného druhu v příslušné roční době. 

Zeleň založená výsadbou z multiplat musí vykazovat rovnoměrné pokrytí osázeného povrchu. Toto je třeba stanovit individuálně s přihlédnutím ke konkrétnímu druhu použitého rostlinného materiálu, přičemž by pokrytí mělo činit minimálně 60 % povrchu.

Zeleň založená z rostlin v kontejnerech musí vytvářet ucelený porost. Vzrůst rostlin musí  odpovídat příslušnému druhu a rostliny musí kořenit v substrátu vegetační vrstvy. 

Závěr

Rozvojová a udržovací péče o vegetaci na střechách jsou klíčové pro zajištění dlouhodobé funkčnosti a estetiky zelených střech. Zatímco rozvojová péče se zaměřuje na podporu rychlého a zdravého růstu nově vysazené vegetace, udržovací péče se soustředí na dlouhodobé udržení zdraví a vitality rostlin. Oba typy péče vyžadují pravidelné sledování a přizpůsobení podle aktuálních podmínek. 

 Důrazně lze doporučit, aby byly uzavírány smlouvy o péči a údržbě a odborném dohledu včetně stanovení dlouhodobé koncepce ze strany projektanta odpovídajícího za projekt a prováděcí firmy, a to jak pro intenzivní, tak i pro extenzivní zelené střechy a minimálně na dobu platnosti záruky. Ve smluvních podmínkách je třeba stanovit a popsat jednotlivé placené úkony co do druhu, rozsahu, období a doby trvání podle velikosti ploch. 

Ing. Jana Šimečková

Asociace zelených střech a fasád při SZUZ