Jak nejlépe využít potenciál FVE pro vlastní řemeslo

| Vyšlo v Střecha Speciál Revue 70

Téma fotovoltaiky v Česku rezonuje společností. I když se veřejnost zatím dělí na dva tábory, je zřejmé, že technologie bude v následujících letech ještě více aktuální. Počáteční rychlý náběh instalací, který ovlivnily rostoucí ceny energií, se již zpomalil, nicméně závazky vůči EU napovídají, že FVE bude v dohledné době běžnou součástí každé střechy. Proč z toho nevytěžit maximum?

STŘECHY A FOTOVOLTAIKA: BUDOUCNOST ZALITÁ SLUNCEM?

Význam FVE je významně ovlivněn legislativou, nadnárodními závazky a vypsanými dotacemi. Od roku 2023 běží dotační tituly Oprav dům po babičce a NZÚ Light na podporu energetických úspor dominantně u starších domů.

Fotovoltaika ale zdaleka není pouze záležitostí rodinných domů. Od září 2023 ji lze díky dotaci výhodněji realizovat i na bytových a panelových domech. Do zelené budoucnosti navíc promlouvají dotace pro firmy, obce nebo nastupující zákon ke komunitní energetice, který je prvním krokem k decentralizaci výroby a spotřeby energie v Česku. Z těchto opatření vyplývá, že FVE už jen tak nezmizí, naopak bude naprostým standardem.

U všech nových veřejných a komerčních objektů bude od roku 2025 fotovoltaika dokonce povinná. O čtyři roky později se pak takové opatření bude týkat všech domů, což z pohledu staveb a rekonstrukcí střech nabízí zajímavé obchodní příležitosti.

INSTALACI PANELŮ ZVLÁDNE ZKUŠENÝ STŘECHAŘ NEJLÉPE

Praxe ukazuje, že realizace fotovoltaiky, která není součástí novostavby nebo celkové rekonstrukce domu, vyžaduje důsledné posouzení stavu střechy. V současné době má nevyhovující střechu až 90 % starších bytových domů, které mají zájem o realizaci fotovoltaiky prostřednictvím dotace.

Střechaři se díky svým zkušenostem mohou stát důležitým článkem celého procesu – jsou kvalifikovaní na to, posoudit vhodnost a členitost střešní krytiny, stav krovů, zajistit umístění, výběr a instalaci nosné konstrukce. Současně mohou rovnou využít moderní krytiny, které s umístěním fotovoltaických panelů počítají či je mají přímo integrované.

SDÍLENÉ KNOW-HOW JE KLÍČEM K ÚSPĚCHU

Střechařům vzniká příležitost postavit či rekonstruovat střechu a následně provést i samotnou instalaci panelů. Žádný řemeslník nechce, aby mu kvalitu práce ovlivnil přímým zásahem ještě někdo další. Mít pod palcem obě činnosti se jednoduše stává konkurenční výhodou a zároveň obrovským benefitem pro zákazníky. Tam, kde odborná práce střechaře končí, nastupuje specializovaná firma na fotovoltaiku – kromě toho, že v úvodu připraví celý projekt – dodělá elektroinstalaci, zařídí veškerou administrativu a uvede FVE do provozu.

Na nové možnosti sdílení know-how ve prospěch zákazníků reaguje prohlubující se spolupráce společností DACHDECKER a Enado, která se může pyšnit 15 lety zkušeností v energetických úsporách. Pokud cítíte potřebu své řemeslo posunout a máte prostor pro nové obchodní příležitosti, nyní nastal ten správný čas.

Na které střechy dává fotovoltaika smysl? Chcete se dozvědět více? 

Přečtěte si www.dachdecker.cz/fotovoltaika-na-miru

Jak se na FVE dívají zákazníci

Standa Král, prodejce DACHDECKER, má s fotovoltaikou přímou zkušenost. Na začátku roku 2023 si nechal na střechu svého bungalovu instalovat fotovoltaickou elektrárnu od firmy Enado.

Proč jste se pro fotovoltaiku na střeše rozhodl?

„Hlavním důvodem asi byly zvyšující se ceny elektřiny. K samotné realizaci nás pak přesvědčily dotace. FVE se pro nás stala mnohem dostupnější.“

Proč jste si pro realizaci vybral Enado?

„Pro mě to byla jasná volba. V DACHDECKERu s nimi spolupracujeme a viděl jsem, jak to funguje. Navíc jsem měl skvělé recenze od jiných zákazníků.“

Jak se Vám s novou technologií doma žije?

„Dobře, hezky jsme se všichni sžili. Zatím je vše bez údržby, servisu. Poruchu
jsme měli jednu, hned na začátku, krátce po montáži. Ale to byla chyba ČEZu. Nicméně Enado to hned vyřešilo, takže pro nás to bylo v podstatě bez problému.“

Kolik jste zatím vyrobil?

„To vím docela přesně, mám v mobilu aplikaci, která vše sleduje a mohu se na to kdykoliv podívat. Je to hezky přehledné, vidíme, kolik jde do baterie, kolik do domu a kolik zpět do sítě. Od dubna jsme vyrobili 5,8 MWh a v průměru jsme byli díky fotovoltaice na 60 % soběstační. Od května do září dokonce na 95 %."

Co Vás překvapilo?

„Nejvíc mě překvapilo, jak jednoduché to bylo. Známí čekali na FVE třeba rok, u nás bylo vše hotové během 2-3 měsíců. Navíc je to v podstatě bez obsluhy, vše probíhá samo. Dokonce Enado to i nějak přes wifi sleduje vzdáleně a hlídá případné poruchy.“